Inicijativa mladih za ljudska prava u Bosni i Hercegovini (YIHR BiH) organizuje treću po redu Školu drugačijih sjećanja, edukativni program baziran na studijskim posjetama na području Hercegovine, čiji je cilj razmjena iskustava lokalne zajednice, aktivista_kinja za ljudska prava, predstavnika_ca vjerskih skupina, historičara_ki, žrtava i svjedoka_inja o procesu pomirenja i suočavanja sa prošlošću.
Škola drugačijih sjećanja obuhvata posjete mjestima stradanja i ratnih zločina iz Drugog svjetskog rata i posljednjeg rata u Bosni i Hercegovini od 1991. do 1995. godine, povezujući iskustva zajednica širom Hercegovine. Ove godine će Škola po prvi put do sada biti regionalnog karaktera, te će se učesnicima i učesnicama iz BiH pridružiti i manja grupa iz susjednih zemalja – Hrvatske, Srbije i Crne Gore.
Škola se realizuje u periodu od 21. do 27.08.2016. godine, tako što okuplja učesnike i učesnice 21.08. u Sarajevu odakle sutradan kreće prema Stocu gdje je baza Škole. Škola potom nekoliko dana provodi u Stocu odakle se ide u obilaske lokaliteta širom Hercegovine, sve do povratka u Sarajevo, gdje se 27.08. završavaju aktivnosti Škole. Tokom trajanja programa je učesnicima i učesnicama osigurana hrana, smještaj i prevoz.
Uslovi za prijavu učesnika i učesnica sa područja Bosne i Hercegovine:
- Dobrodošli su svi učesnici i učesnice rođeni/e od 1992. do 1998. godine, a koji/e će u vrijeme održavanja Škole biti punoljetni/e (imati 18 i više godina).
- Ohrabruje se učešće oba spola, kao i ravnomjerna i ravnopravna zastupljenost učesnika_ca iz različitih krajeva Bosne i Hercegovine, što će biti jedan od kriterija izbora učesnika_ca.
- Posebno se ohrabruje učešće učesnika_ca koji/e ranije nisu imali/e priliku učestvovati u programima koji se bave suočavanjem s prošlošću i tematikom ratnih zločina.
- Prijava treba da sadrži motivaciono pismo (do 800 riječi), te sljedeće podatke: ime, prezime, godište, fakultet/škola, mjesto iz kojeg dolazite, e-mail adresu i broj telefona.
- Prijave se najkasnije zaključno sa 06.08.2016. godine šalju obavezno na obje e-mail adrese: [email protected] i[email protected].
- Nepotpune i neblagovremene prijeve neće biti uzete u razmatranje.
Nakon zatvaranja poziva će svim prijavljenima biti dostavljena preliminarna lista izabranih učesnika_ca.
Detaljnije o Školi:
Inicijativa je ovaj program pokrenula s ciljem povećanja stepena upoznavanja mladih o događajima iz posljednja dva rata na ovim područjima, te aktivnosti obuhvataju obilaske lokacija masovnih grobnica, koncentracionih logora, vjerskih objekata, mezarja i grobalja, spomenika i memorijala. U sklopu ovog programa imat ćete priliku posjetiti širu okolinu Stoca, Široki Brijeg, Mostar, Grabovicu, Bradinu, Prebilovce, Čavkaricu i druga mjesta, te saznati više o neispričanim pričama iz ovoga kraja.
Iskusite jedan drugačiji pristup izučavanju procesa suočavanja sa prošlošću kroz pogled i priču onih koji su zločine preživjeli ili onih koji sjećanje na zločin nose preko priča prenošenih sa generacije na generaciju. Propitujte ovakav pristup, istražujte i saznajte više o događajima iz bliže i dalje historije koji danas oblikuju odnose u našem društvu.
Za sve dodatne informacije nas možete kontaktirati putem telefona na broj 033 219 047 ili putem e-maila na [email protected] ili [email protected].
Koordinatori Škole drugačijih sjećanja su Rasim Ibrahimagić i Nedim Jahić koji su učestvovali u izradi, pripremi i realizaciji ovog programa 2014. i 2015. godine.
Škola se realizuje uz podršku CCFD – Terre Solidaire.