Svakodnevno se susrećemo s pojmom globalizacija, globalno tržište, globalno selo, globalni tok novca. Da bi uopšte razumjeli o čemu se radi potrebno je postaviti nekoliko pitanja. Prvo i najteže pitanje je ono koje niko ne postavlja a to je ŠTA je globalizacija?
Činjenica je da ne postoji priznata i naučno važeća definicija, ali postoje mnogobrojni pokušaji određivanja sadržaja koji globalizacija obuhvata. Prije formiranja pojma globalizacija u upotrebi su bili pojmovi INTERNACIONALIZACIJA i MUNDIJALIZACIJA koji su kasnije zamijenjeni GLOBALIZACIJOM.
Šta kaže nauka?
Globalizacija kao fenomen, trend i proces svoje geografsko porijeklo nalazi u visoko – razvijenim zemljama Angloamerike, Zapadne Europe i Istočne Azije, njeni pokretači i nositelji su ekonomski i vojno najmoćnije zemlje svijeta.
Kako prepoznati globalizaciju? Kao i svaki drugi fenomen/proces i globalizacija ima određene karakteristike:
• širenje telekomunikacijskih i informacijskih tehnologija.
• smanjenje državnih barijera u trgovini i investicijama.
• povećanje protoka kapitala i međuzavisnost finansijskih tržišta.
Šta to u stvarnosti znači? Globalizacija je proces koji je dugotrajan i koji nije nastao preko noći. Razvoj i napredak su ključne riječi koje prate globalizaciju.
• brzi razvoj nauke i tehnologije,
• razvoj informatizacije → informacija postaje najvrijednija roba,
• razvoj saobraćaja (avioni, brzi vozovi, automobili),
• tolerantniji odnosi u svijetu → (prestanak hladnog rata),
• modernizacija starih industrijskih grana,
• nastanak i razvoj multinacionalnih kompanija, korporacija, konglomerata
Zahvaljujući napretku u različitim oblastima, s naglaskom na napredak u komunikaciji svijet postaje globalno selo → poređenje (nastanak i razvoj globalnog sela predvidio je Marshall McLuhan u knjizi Gutembergova galaksija) koje naglašava globalnu povezanost i ističe značaj globalnih problema, njihovih uzroka i posljedica. Svi smo dio globalne zajednice, što znači da naši postupci, a pogotovo postupci moćnika ostavljaju posljedice na sve nas.
Korisni linkovi:
- Oxfam
- Fédération Internationale des Droits de l’Home
- International Forum on Globalisation
- Third World Network
- L’Observatoire de la Mondialisation
- ATTAC
- World Social Forum
Autor teksta: Tarik Čalkić